KR-5R5V155-R — CAPACITOR SUPER 1.5F5.5V30 OHM80-0.2RAD
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KR-5R5V155-R
  • Manufacturer: EATON ELECTRONICS
  • Product type: EDLC - Electric Double Layer Capacitors
  • ESR: 30ohm
  • Capacitance: 1.5F
  • Voltage(DC): 5.5V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Height: 19.7mm
  • Product Diameter: 19mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: -20%, +80%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 70°C
  • Capacitor Case / Package: Coin
  • Operating Temperature Max: 70°C
  • Operating Temperature Min: -25°C