KR-5R5C334-R — Supercapacitor, 0.33 F, 5.5 V, Radial Leaded, -20%, +80%, 5 mm, 1000 hours @ 70°C
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KR-5R5C334-R
Supercapacitor, 0.33 F, 5.5 V, Radial Leaded, -20%, +80%, 5 mm, 1000 hours @ 70°C
  • Manufacturer: EATON ELECTRONICS
  • Product type: EDLC - Electric Double Layer Capacitors
  • ESR: 50ohm
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Capacitance: 0.33F
  • Voltage(DC): 5.5V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: KR Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 6.5mm
  • Product Length: -
  • Product Diameter: 13.5mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: -20%, +80%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 70°C
  • Capacitor Case / Package: Coin
  • Operating Temperature Max: 70°C
  • Operating Temperature Min: -25°C