KP1830222011 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 2200 pF, ± 1%, Pulse, Through Hole
Illustrative purposes only
KP1830222011
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 2200 pF, ± 1%, Pulse, Through Hole
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Power Film Capacitors
  • ESR: -
  • SVHC: To Be Advised
  • Capacitance: 2200pF
  • Voltage(AC): 63V
  • Voltage(DC): 100V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Peak Current: -
  • dv/dt Rating: 10kV/µs
  • Output (kvar): -
  • Product Range: KP1830 Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: -
  • Product Length: -
  • Ripple Current: -
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: -
  • Product Diameter: -
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • RMS Current (Irms): -
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Typical Applications: Pulse
  • Capacitance Tolerance: ± 1%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin