KP1830147631 — Power Film Capacitor, Film / Foil PP, Radial Box - 2 Pin, 470 pF, ± 1%, High Frequency
Illustrative purposes only
KP1830147631
Power Film Capacitor, Film / Foil PP, Radial Box - 2 Pin, 470 pF, ± 1%, High Frequency
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Power Film Capacitors
  • Capacitance:470pF; Voltage Rating:630V; Capacitor Dielectric Type:PP (Polypropylene); Capacitance Tolerance:± 1%; Product Range:KP1830 Series; Capacitor Case Style:-; Capacitor Ter
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
  • Height: 6mm
  • Capacitance: 470pF
  • Voltage(AC): 250V
  • Voltage(DC): 630V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: KP1830 Series
  • Product Width: 4.5mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 6mm
  • Product Length: 7.2mm
  • RMS Current (Irms): -
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Typical Applications: High Frequency
  • Capacitance Tolerance: ± 1%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 100°C