KKSM66U205M23 — CAPACITOR PP FILM 2UF, 660V, QC TAB
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KKSM66U205M23
CAPACITOR PP FILM 2UF, 660V, QC TAB
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Power Film Capacitors
  • Capacitance: 2µF
  • Voltage(AC): 660V
  • Lead Spacing: 21mm
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Capacitor Mounting: Panel Mount
  • Capacitor Terminals: Quick Connect
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Can
  • Operating Temperature Min: -40°C