KD7335M063S1A5B07K — Electrolytic Capacitor, 3.3 µF, 63 V, ± 20%, Radial Leaded, 1000 hours @ 85°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KD7335M063S1A5B07K
Electrolytic Capacitor, 3.3 µF, 63 V, ± 20%, Radial Leaded, 1000 hours @ 85°C, Polar
  • Manufacturer: TEAPO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 3.3µF
  • Series Name: D7
  • Voltage(DC): 63V
  • Lead Spacing: 1.5mm
  • Product Range: D7
  • Product Height: 7mm
  • Product Diameter: 4mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C