JSNIJ5100KB6L0 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PET Stacked, 10 µF, ± 10%, 160 V, 250 V
Illustrative purposes only
JSNIJ5100KB6L0
General Purpose Film Capacitor, Metallized PET Stacked, 10 µF, ± 10%, 160 V, 250 V
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance:10µF; Voltage Rating:250V; Capacitor Dielectric Type:PET (Polyester); Capacitance Tolerance:± 10%; Product Range:JSN Series; Capacitor Case Style:SMD; Capacitor Terminals:SMD;
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 10µF
  • Voltage(AC): 160V
  • Voltage(DC): 250V
  • Lead Spacing: -
  • Product Range: JSN Series
  • Product Width: 30mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 18.3mm
  • Product Length: 17.3mm
  • Dielectric Type: Metallized PET Stacked
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: SMD
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C