JSNEJ5350KB6L0 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PET Stacked, 35 µF, ± 10%, 63 V, 100 V
Illustrative purposes only
JSNEJ5350KB6L0
General Purpose Film Capacitor, Metallized PET Stacked, 35 µF, ± 10%, 63 V, 100 V
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance:35µF; Voltage Rating:100V; Capacitor Dielectric Type:PET (Polyester); Capacitance Tolerance:± 10%; Product Range:JSN Series; Capacitor Case Style:SMD; Capacitor Terminals:SMD;
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 35µF
  • Voltage(AC): 63V
  • Voltage(DC): 100V
  • Lead Spacing: -
  • Product Range: JSN Series
  • Product Width: 30mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 15.4mm
  • Product Length: 17.3mm
  • Capacitor Terminals: SMD
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C