ISS55EP06LMXTSA1 — Power MOSFET, P Channel, 60 V, 180 mA, 5.5 ohm, SOT-23, Surface Mount
Illustrative purposes only
ISS55EP06LMXTSA1
Power MOSFET, P Channel, 60 V, 180 mA, 5.5 ohm, SOT-23, Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: P Channel
  • Product Range: OptiMOS
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 400mW
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Transistor Polarity: P Channel
  • Power Dissipation Pd: 400mW
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • On Resistance Rds(on): 4.344ohm
  • Transistor Case Style: SOT-23
  • Drain Source Voltage Vds: 60V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 180mA
  • Drain Source On State Resistance: 5.5ohm
  • Automotive Qualification Standard: -
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 1.5V