ISS17EP06LMXTSA1 — Power MOSFET, P Channel, 60 V, 300 mA, 1.7 ohm, SOT-23, Surface Mount
Illustrative purposes only
ISS17EP06LMXTSA1
Power MOSFET, P Channel, 60 V, 300 mA, 1.7 ohm, SOT-23, Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: P Channel
  • Product Range: OptiMOS
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 360mW
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: SOT-23
  • Drain Source Voltage Vds: 60V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 300mA
  • Drain Source On State Resistance: 1.7ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 1.5V