ISP16DP10LMXTSA1 — Power MOSFET, P Channel, 100 V, 3.9 A, 0.1328 ohm, SOT-223, Surface Mount
Illustrative purposes only
ISP16DP10LMXTSA1
Power MOSFET, P Channel, 100 V, 3.9 A, 0.1328 ohm, SOT-223, Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 4Pins
  • Channel Type: P Channel
  • Product Range: OptiMOS Series
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 5W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: SOT-223
  • Drain Source Voltage Vds: 100V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 3.9A
  • Drain Source On State Resistance: 0.1328ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 1.5V