ISC027N10NM6ATMA1 — Power MOSFET, N Channel, 100 V, 192 A, 2700 µohm, TDSON-FL, Surface Mount
Illustrative purposes only
ISC027N10NM6ATMA1
Power MOSFET, N Channel, 100 V, 192 A, 2700 µohm, TDSON-FL, Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: OptiMOS 6 Series
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 217W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Transistor Polarity: N Channel
  • Power Dissipation Pd: 217W
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • On Resistance Rds(on): 0.0023ohm
  • Transistor Case Style: TDSON-FL
  • Drain Source Voltage Vds: 100V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 192A
  • Drain Source On State Resistance: 2700µohm
  • Automotive Qualification Standard: -
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2.8V