IRSM836-015MA — Motor Driver/Controller, Three Phase AC, 7.4V to 9.8V, 500V/1A/3 Outputs, PQFN-38
Illustrative purposes only
IRSM836-015MA
Motor Driver/Controller, Three Phase AC, 7.4V to 9.8V, 500V/1A/3 Outputs, PQFN-38
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Intelligent Power Modules
  • Motor Type:Three Phase AC; No. of Outputs:3Outputs; Output Current:1A; Output Voltage:500V; Driver Case Style:PQFN; No. of Pins:38Pins; Supply Voltage Min:7.4V; Supply Voltage Max:9.8V
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • IPM Series: CIPOS Nano
  • Product Range: CIPOS Nano
  • IPM Case Style: PQFN
  • IPM Power Device: MOSFET
  • Isolation Voltage: 1.5kV
  • Current Rating (Ic / Id): 1A
  • Voltage Rating (Vces / Vdss): 500V