IRLMS2002TRPBF — Power MOSFET, N Channel, 20 V, 6.5 A, 0.03 ohm, SOT-23, Surface Mount
Illustrative purposes only
IRLMS2002TRPBF
Power MOSFET, N Channel, 20 V, 6.5 A, 0.03 ohm, SOT-23, Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:6.5A; Drain Source Voltage Vds:20V; On Resistance Rds(on):0.03ohm; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • No. of Pins: 6Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: HEXFET
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 2W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 4.5V
  • Transistor Case Style: SOT-23
  • Drain Source Voltage Vds: 20V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 6.5A
  • Drain Source On State Resistance: 0.03ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 1.2V