IRLML0100TRPBF — Power MOSFET, N Channel, 100 V, 1.6 A, 0.22 ohm, SOT-23, Surface Mount
Illustrative purposes only
IRLML0100TRPBF
Power MOSFET, N Channel, 100 V, 1.6 A, 0.22 ohm, SOT-23, Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:1.6A; Drain Source Voltage Vds:100V; On Resistance Rds(on):0.178ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:2.5V;
  • MSL: -
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 1.3W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: SOT-23
  • Drain Source Voltage Vds: 100V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 1.6A
  • Drain Source On State Resistance: 0.22ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2.5V