IRL60SL216 — Power MOSFET, N Channel, 60 V, 298 A, 1950 µohm, TO-262, Through Hole
Illustrative purposes only
IRL60SL216
Power MOSFET, N Channel, 60 V, 298 A, 1950 µohm, TO-262, Through Hole
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: StrongIRFET HEXFET Series
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 375W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-262
  • Drain Source Voltage Vds: 60V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 298A
  • Drain Source On State Resistance: 1950µohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2.4V