IRL60HS118 — Power MOSFET, N Channel, 60 V, 18.5 A, 0.017 ohm, DFN2020, Surface Mount
Illustrative purposes only
IRL60HS118
Power MOSFET, N Channel, 60 V, 18.5 A, 0.017 ohm, DFN2020, Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:18.5A; Drain Source Voltage Vds:60V; On Resistance Rds(on):0.0133ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 6Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 11.5W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: DFN2020
  • Drain Source Voltage Vds: 60V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 18.5A
  • Drain Source On State Resistance: 0.017ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 1.7V