IRL60B216 — Power MOSFET, N Channel, 60 V, 195 A, 0.0015 ohm, TO-220AB, Through Hole
Illustrative purposes only
IRL60B216
Power MOSFET, N Channel, 60 V, 195 A, 0.0015 ohm, TO-220AB, Through Hole
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Power Dissipation: 375W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Polarity: N Channel
  • Power Dissipation Pd: 375W
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • On Resistance Rds(on): 0.0015ohm
  • Transistor Case Style: TO-220AB
  • Drain Source Voltage Vds: 60V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 195A
  • Drain Source On State Resistance: 0.0015ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2.4V