IRL40T209ATMA1 — Power MOSFET, N Channel, 40 V, 300 A, 720 µohm, HSOF, Surface Mount
Illustrative purposes only
IRL40T209ATMA1
Power MOSFET, N Channel, 40 V, 300 A, 720 µohm, HSOF, Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Available until stocks are exhausted
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: StrongIRFET
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 500W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: HSOF
  • Drain Source Voltage Vds: 40V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 300A
  • Drain Source On State Resistance: 720µohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2.4V