IRL40B212 — Power MOSFET, N Channel, 40 V, 195 A, 1900 µohm, TO-220AB, Through Hole
Illustrative purposes only
IRL40B212
Power MOSFET, N Channel, 40 V, 195 A, 1900 µohm, TO-220AB, Through Hole
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:195A; Drain Source Voltage Vds:40V; On Resistance Rds(on):0.0015ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:2.4
  • MSL: -
  • SVHC: No SVHC (08-Jul-2021)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 231W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-220AB
  • Drain Source Voltage Vds: 40V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 195A
  • Drain Source On State Resistance: 1900µohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2.4V