IRL100HS121 — Power MOSFET, N Channel, 100 V, 11 A, 0.042 ohm, DFN2020, Surface Mount
Illustrative purposes only
IRL100HS121
Power MOSFET, N Channel, 100 V, 11 A, 0.042 ohm, DFN2020, Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:11A; Drain Source Voltage Vds:100V; On Resistance Rds(on):0.034ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:1.7
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 6Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: OptiMOS 5
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 11.5W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: DFN2020
  • Drain Source Voltage Vds: 100V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 11A
  • Drain Source On State Resistance: 0.042ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 1.7V