IRL1004SPBF — Power MOSFET, N Channel, 40 V, 110 A, 6500 µohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
Illustrative purposes only
IRL1004SPBF
Power MOSFET, N Channel, 40 V, 110 A, 6500 µohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:110A; Drain Source Voltage Vds:40V; On Resistance Rds(on):0.0065ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:1V; Power
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 3.1W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Drain Source Voltage Vds: 40V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 110A
  • Drain Source On State Resistance: 6500µohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 1V