IRG4PC40UD-EPBF — IGBT, 40 A, 2.15 V, 160 W, 600 V, TO-247AC, 3 Pins
Illustrative purposes only
IRG4PC40UD-EPBF
IGBT, 40 A, 2.15 V, 160 W, 600 V, TO-247AC, 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: IRG4
  • Power Dissipation: 160W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Case Style: TO-247AC
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 40A
  • Collector Emitter Voltage Max: 600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2.15V