IRG4BC40UPBF — IGBT, 40 A, 2.4 V, 160 W, 600 V, TO-220AB, 3 Pins
Illustrative purposes only
IRG4BC40UPBF
IGBT, 40 A, 2.4 V, 160 W, 600 V, TO-220AB, 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • No. of Pins: 3Pins
  • Power Dissipation: 160W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Case Style: TO-220AB
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 40A
  • Collector Emitter Voltage Max: 600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2.4V