IRFZ46NPBF — Power MOSFET, N Channel, 55 V, 46 A, 0.0165 ohm, TO-220AB, Through Hole
Illustrative purposes only
IRFZ46NPBF
Power MOSFET, N Channel, 55 V, 46 A, 0.0165 ohm, TO-220AB, Through Hole
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:46A; Drain Source Voltage Vds:55V; On Resistance Rds(on):0.0165ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:4V; Power Di
  • MSL: -
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 88W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-220AB
  • Drain Source Voltage Vds: 55V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 46A
  • Drain Source On State Resistance: 0.0165ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 4V