IRFZ10PBF — N CHANNEL MOSFET, 60V, 10A
Illustrative purposes only
IRFZ10PBF
N CHANNEL MOSFET, 60V, 10A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:10A; Drain Source Voltage Vds:60V; On Resistance Rds(on):0.2ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vg
  • MSL: -
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 43W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-220AB
  • Drain Source Voltage Vds: 60V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 10A
  • Drain Source On State Resistance: 0.2ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 4V