IRFU5505PBF — Power MOSFET, P Channel, 55 V, 18 A, 0.11 ohm, TO-251AA, Through Hole
Illustrative purposes only
IRFU5505PBF
Power MOSFET, P Channel, 55 V, 18 A, 0.11 ohm, TO-251AA, Through Hole
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:P Channel; Continuous Drain Current Id:18A; Drain Source Voltage Vds:-55V; On Resistance Rds(on):0.11ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:-10V; Threshold Voltage Vgs:-4V; Power
  • MSL: -
  • SVHC: Lead (17-Jan-2023)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: P Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 57W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-251AA
  • Drain Source Voltage Vds: 55V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 18A
  • Drain Source On State Resistance: 0.11ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 4V