IRFP26N60LPBF — Power MOSFET, N Channel, 600 V, 26 A, 0.25 ohm, TO-247, Through Hole
Illustrative purposes only
IRFP26N60LPBF
Power MOSFET, N Channel, 600 V, 26 A, 0.25 ohm, TO-247, Through Hole
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Single MOSFETs
  • Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 3Pins
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 470W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-247
  • Drain Source Voltage Vds: 600V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 26A
  • Drain Source On State Resistance: 0.25ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 5V