IRFP22N60KPBF — Power MOSFET, N Channel, 600 V, 22 A, 0.28 ohm, TO-247AC, Through Hole
Illustrative purposes only
IRFP22N60KPBF
Power MOSFET, N Channel, 600 V, 22 A, 0.28 ohm, TO-247AC, Through Hole
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:22A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(on):0.28ohm; Rd; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • MSL: -
  • SVHC: No SVHC (17-Dec-2014)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 370W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-247AC
  • Drain Source Voltage Vds: 600V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 22A
  • Drain Source On State Resistance: 0.28ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 5V