IRFP22N50APBF — Power MOSFET, N Channel, 500 V, 22 A, 0.23 ohm, TO-247AC, Through Hole
Illustrative purposes only
IRFP22N50APBF
Power MOSFET, N Channel, 500 V, 22 A, 0.23 ohm, TO-247AC, Through Hole
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:22A; Drain Source Voltage Vds:500V; On Resistance Rds(on):0.23ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:4V; Power
  • MSL: -
  • SVHC: Lead (21-Jan-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 277W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-247AC
  • Drain Source Voltage Vds: 500V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 22A
  • Drain Source On State Resistance: 0.23ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 4V