IRFIBC40GPBF — Power MOSFET, N Channel, 600 V, 3.5 A, 1.2 ohm, TO-220FP, Through Hole
Illustrative purposes only
IRFIBC40GPBF
Power MOSFET, N Channel, 600 V, 3.5 A, 1.2 ohm, TO-220FP, Through Hole
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Single MOSFETs
  • Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 3Pins
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 40W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-220FP
  • Drain Source Voltage Vds: 600V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 3.5A
  • Drain Source On State Resistance: 1.2ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 4V