IRFIB6N60APBF — Power MOSFET, N Channel, 600 V, 5.5 A, 0.75 ohm, TO-220FP, Through Hole
Illustrative purposes only
IRFIB6N60APBF
Power MOSFET, N Channel, 600 V, 5.5 A, 0.75 ohm, TO-220FP, Through Hole
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Single MOSFETs
  • Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:5.5A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(on):0.75ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:4V; Powe
  • MSL: -
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Power Dissipation: 60W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-220FP
  • Drain Source Voltage Vds: 600V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 5.5A
  • Drain Source On State Resistance: 0.75ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 4V