IPG20N10S4L22ATMA1 — Dual MOSFET, N Channel, 100 V, 100 V, 20 A, 20 A, 0.02 ohm
Illustrative purposes only
IPG20N10S4L22ATMA1
Dual MOSFET, N Channel, 100 V, 100 V, 20 A, 20 A, 0.02 ohm
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Dual MOSFETs
  • Transistor Polarity:Dual N Channel; Continuous Drain Current Id:20A; Drain Source Voltage Vds:100V; On Resistance Rds(on):0.02ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Transistor Case Style: TDSON
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Power Dissipation N Channel: 60W
  • Power Dissipation P Channel: 60W
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 100V
  • Drain Source Voltage Vds P Channel: 100V
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 20A
  • Continuous Drain Current Id P Channel: 20A
  • Drain Source On State Resistance N Channel: 0.02ohm
  • Drain Source On State Resistance P Channel: 0.02ohm