IPG20N04S408ATMA1 — Dual MOSFET, N Channel, 40 V, 40 V, 20 A, 20 A, 0.0076 ohm
Illustrative purposes only
IPG20N04S408ATMA1
Dual MOSFET, N Channel, 40 V, 40 V, 20 A, 20 A, 0.0076 ohm
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Dual MOSFETs
  • Transistor Polarity:Dual N Channel; Continuous Drain Current Id:20A; Drain Source Voltage Vds:40V; On Resistance Rds(on):0.007ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: OptiMOS T2 Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Transistor Case Style: TDSON
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Power Dissipation N Channel: 65W
  • Power Dissipation P Channel: 65W
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 40V
  • Drain Source Voltage Vds P Channel: 40V
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 20A
  • Continuous Drain Current Id P Channel: 20A
  • Drain Source On State Resistance N Channel: 0.0076ohm