IM12B15CC1XKMA1 — Intelligent Power Module (IPM), IGBT, 1.2 kV, 22 A, 2.5 kV, DIP, CIPOS
Illustrative purposes only
IM12B15CC1XKMA1
Intelligent Power Module (IPM), IGBT, 1.2 kV, 22 A, 2.5 kV, DIP, CIPOS
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Intelligent Power Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • IPM Series: CIPOS
  • Product Range: CIPOS Maxi Series
  • IPM Case Style: DIP
  • IPM Power Device: IGBT
  • Isolation Voltage: 2.5kV
  • Current Rating (Ic / Id): 22A
  • Voltage Rating (Vces / Vdss): 1.2kV