IKW40N65H5FKSA1 — IGBT, 40 A, 1.65 V, 255 W, 650 V, TO-247, 3 Pins
Illustrative purposes only
IKW40N65H5FKSA1
IGBT, 40 A, 1.65 V, 255 W, 650 V, TO-247, 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • DC Collector Current:40A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.65V; Power Dissipation Pd:255W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:650V; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pins:3Pins;
  • MSL: -
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TRENCHSTOP 5
  • Power Dissipation: 255W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Case Style: TO-247
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 40A
  • Collector Emitter Voltage Max: 650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.65V