IKW30N60H3FKSA1 — IGBT, 30 A, 2.4 V, 187 W, 600 V, TO-247, 3 Pins
Illustrative purposes only
IKW30N60H3FKSA1
IGBT, 30 A, 2.4 V, 187 W, 600 V, TO-247, 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • DC Collector Current:30A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):2.4V; Power Dissipation Pd:187W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pins:3Pins
  • MSL: -
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Power Dissipation: 187W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Case Style: TO-247
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 30A
  • Collector Emitter Voltage Max: 600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2.4V