IKB15N60TATMA1 — IGBT, 26 A, 1.5 V, 130 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
Illustrative purposes only
IKB15N60TATMA1
IGBT, 26 A, 1.5 V, 130 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TRENCHSTOP IGBT3
  • Power Dissipation: 130W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Transistor Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 26A
  • Collector Emitter Voltage Max: 600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.5V