IKB10N60T — IGBT, 10 A, 2.05 V, 110 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
Illustrative purposes only
IKB10N60T
IGBT, 10 A, 2.05 V, 110 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • No. of Pins: 3Pins
  • Power Dissipation: 110W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Transistor Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 10A
  • Collector Emitter Voltage Max: 600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2.05V