IKA15N65ET6XKSA2 — IGBT, 17 A, 1.5 V, 45 W, 650 V, TO-220, 3 Pins
Illustrative purposes only
IKA15N65ET6XKSA2
IGBT, 17 A, 1.5 V, 45 W, 650 V, TO-220, 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • DC Collector Current:17A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.5V; Power Dissipation Pd:45W; Collector Emitter Voltage V; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TRENCHSTOP IGBT6
  • Power Dissipation: 45W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Case Style: TO-220
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 17A
  • Collector Emitter Voltage Max: 650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.5V