IHW30N160R2FKSA1 — IGBT, 30 A, 2.1 V, 312 W, 1.6 kV, TO-247, 3 Pins
Illustrative purposes only
IHW30N160R2FKSA1
IGBT, 30 A, 2.1 V, 312 W, 1.6 kV, TO-247, 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • No. of Pins: 3Pins
  • Power Dissipation: 312W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Case Style: TO-247
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 30A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.6kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2.1V