IHW20N135R3FKSA1 — IGBT, 40 A, 1.6 V, 310 W, 1.35 kV, TO-247, 3 Pins
Illustrative purposes only
IHW20N135R3FKSA1
IGBT, 40 A, 1.6 V, 310 W, 1.35 kV, TO-247, 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TRENCHSTOP™
  • Power Dissipation: 310W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Case Style: TO-247
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 40A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.35kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.6V