IGW40N120H3FKSA1 — IGBT, 40 A, 2.4 V, 483 W, 1.2 kV, TO-247, 3 Pins
Illustrative purposes only
IGW40N120H3FKSA1
IGBT, 40 A, 2.4 V, 483 W, 1.2 kV, TO-247, 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • DC Collector Current:40A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):2.4V; Power Dissipation Pd:483W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pins:3Pins; Ope
  • MSL: -
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Power Dissipation: 483W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Case Style: TO-247
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 40A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2.4V