IGD15N65T6ARMA1 — IGBT, 30 A, 1.5 V, 100 W, 650 V, TO-252 (DPAK), 3 Pins
Illustrative purposes only
IGD15N65T6ARMA1
IGBT, 30 A, 1.5 V, 100 W, 650 V, TO-252 (DPAK), 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • Available until stocks are exhausted Alternative available
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TRENCHSTOP IGBT6
  • Power Dissipation: 100W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Transistor Case Style: TO-252 (DPAK)
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 30A
  • Collector Emitter Voltage Max: 650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.5V