IGCM15F60GAXKMA1 — Motor Driver/Controller, Three Phase AC, 13.5V to 18.5V, 600V/15A/6 Outputs, DIP-24
Illustrative purposes only
IGCM15F60GAXKMA1
Motor Driver/Controller, Three Phase AC, 13.5V to 18.5V, 600V/15A/6 Outputs, DIP-24
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Intelligent Power Modules
  • Motor Type:Three Phase AC; No. of Outputs:6Outputs; Output Current:15A; Output Voltage:600V; Driver Case Style:DIP; No. of Pins:24Pins; Supply Voltage Min:13.5V; Supply Voltage Max:18.5V
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • IPM Series: CIPOS Mini
  • Product Range: CIPOS Mini
  • IPM Case Style: DIP
  • IPM Power Device: IGBT
  • Isolation Voltage: 2kV
  • Current Rating (Ic / Id): 15A
  • Voltage Rating (Vces / Vdss): 600V