IGB15N60TATMA1 — IGBT, 15 A, 2.05 V, 130 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
Illustrative purposes only
IGB15N60TATMA1
IGBT, 15 A, 2.05 V, 130 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • DC Collector Current:15A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):2.05V; Power Dissipation Pd:130W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Transistor Case Style:TO-263; No. of Pins:3Pins; Oper
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Power Dissipation: 130W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Transistor Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 15A
  • Collector Emitter Voltage Max: 600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2.05V