IFF750B12ME7B11BPSA1 — IGBT Module, Dual, 750 A, 1.5 V, 175 °C, Module
Illustrative purposes only
IFF750B12ME7B11BPSA1
IGBT Module, Dual, 750 A, 1.5 V, 175 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EconoDUAL 3 Series
  • IGBT Technology: IGBT 7 [Trench]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: Dual
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 750A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.5V