IFCM10S60GDXKMA1 — Intelligent Power Module (IPM), 3-Phase, IGBT, 600 V, 10 A, 2 kV, PowerDIP, CIPOS
Illustrative purposes only
IFCM10S60GDXKMA1
Intelligent Power Module (IPM), 3-Phase, IGBT, 600 V, 10 A, 2 kV, PowerDIP, CIPOS
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Intelligent Power Modules
  • IPM Power Device:IGBT; Voltage Rating (Vces / Vdss):600V; Current Rating (Ic / Id):10A; Isolation Voltage:2kV; IPM Case Style:PowerDIP; IPM Series:CIPOS; Product Range:CIPOS Mini Se
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • IPM Series: CIPOS
  • Product Range: CIPOS Mini
  • IPM Case Style: PowerDIP
  • IPM Power Device: IGBT
  • Isolation Voltage: 2kV
  • Current Rating (Ic / Id): 10A
  • Voltage Rating (Vces / Vdss): 600V