IFCM10P60GDXKMA1 — Intelligent Power Module (IPM), IGBT, 600 V, 10 A, 2 kV, DIP, CIPOS
Illustrative purposes only
IFCM10P60GDXKMA1
Intelligent Power Module (IPM), IGBT, 600 V, 10 A, 2 kV, DIP, CIPOS
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Intelligent Power Modules
  • IPM Power Device:IGBT; Voltage Rating (Vces / Vdss):600V; Current Rating (Ic / Id):10A; Isolation Voltage:2kV; IPM Case Style:DIP; IPM Series:CIPOS; Product Range:-; SVHC:No SVHC
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • IPM Series: CIPOS
  • Product Range: CIPOS Mini
  • IPM Case Style: DIP
  • IPM Power Device: IGBT
  • Isolation Voltage: 2kV
  • Current Rating (Ic / Id): 10A
  • Voltage Rating (Vces / Vdss): 600V