IDW80C65D2XKSA1 — Fast / Ultrafast Diode, 650 V, 80 A, Dual Common Cathode, 2.2 V, 36 ns, 250 A
Illustrative purposes only
IDW80C65D2XKSA1
Fast / Ultrafast Diode, 650 V, 80 A, Dual Common Cathode, 2.2 V, 36 ns, 250 A
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:650V; Forward Current If(AV):80A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage VF Max:2.2V; Reverse Recovery Time trr Max:36ns; Forward
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: Rapid2
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 2.2V
  • Forward Surge Current: 250A
  • Reverse Recovery Time: 36ns
  • Average Forward Current: 80A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 650V